logo Strona szkoły O matematyce i nie tylko Napisz do mnie

 

 

 

Przygotuj się już dzisiaj!

Jajko Kolumba

Jajko Kolumba to układanka, uważana za wariant tangramu. Składa się z trzech trójkątów prostokątnych oraz sześciu figur o zaokrąglonych krawędziach. Takie kształty elementów pozwalają na układanie niezliczonej liczby ciekawych wzorów, najczęściej ptaków.

jajko kolumba

Jeśli chcesz pobrać wzór jajka kliknij: --> tutaj.
Wzory ptaków do układania: --> tutaj.

A co znaczy "jajko Kolumba" w języku potocznym?

Wyrażenia tego używamy do określenia problemu, który wydaje się być skomplikowany i trudny do rozwiązania, a w rzeczywistości wcale taki nie jest.

Anegdota związana z jajkiem Kolumba

Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są małowartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego.
Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka.
Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez gości i stwierdzeniach, że taka sztuczka nie jest możliwa, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, zgniatając nieco dolną część skorupki.
Pokazał innym, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie podniosły się głosy, że w ten sposób każdy mógł tego dokonać. Kolumb odparł, że jeśli się wie, jak to zrobić, rzeczywiście wszystko jest łatwe.

jajko ptak

Treść anegdoty o Kolumbie oraz zdjęcia pochodzą ze strony Joanny Palińskiej.

 

Odwiedziło nas już: uczniów.